Rusya’daki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 143’e yükseldi

Rusya’nın başkenti Moskova’daki terör saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısı 143’e çıktı.

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, 22 Mart’ta “Crocus City Hall” konser salonuna düzenlenen terör saldırısı nedeniyle yaralananların tedavisinin sürdüğünü söyledi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, internet sayfasında, Moskova’daki konser salonuna düzenlenen terör saldırısında ölenlerin listesini güncelledi.

Listede, güncellemenin ardından 143 kişi yer aldı.

Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin, 25 Mart’ta yaptığı açıklamada, saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 139’a çıktığını bildirmişti.

Rusya’nın başkenti Moskova’da, Kremlin’e 20 kilometre uzaklıkta bulunan Crocus Belediye Salonu’nda gerçekleşecek ‘Picnic’ rock grubu konserinden önce bir saldırı yaşandı. 22 Mart akşamı konser salonundaki sivillere yönelen saldırıyı IŞİD-Horasan grubu üstlendi. Saldırıda şimdiye kadar 140 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. 

TIKLAYIN | Moskova’da konser salonuna silahlı saldırı | IŞİD saldırıyı üstlendi

FSB: Ukrayna sınırını geçmeyi planlıyorlardı

Saldırının ertesi günü açıklama yapan Rusya Federal Güvenlik Servisi Direktörü Aleksandr Bortnikov, Devlet Başkanı Vladimir Putin‘e “Moskova’daki terör saldırısına doğrudan karışan 4 terörist dahil 11 kişinin yakalandığını” rapor ettiğini bildirdi. Bortnikov’un açıklamasında “saldırıya katılan teröristlerin Ukrayna sınırına doğru kaçmaya çalışarak sınırı geçmeyi planladığı ve Ukrayna tarafında temasları olduğu” ifadeleri yer aldı. 

TIKLAYIN | Kremlin: Moskova’daki terör saldırısına doğrudan karışan 4 terörist dahil 11 kişi yakalandı

22 Mayıs’a kadar tutuklu kalacaklar, işkenceli sorgu görüntüleri yayımlandı

Rus devlet ajanslarının yayımladığı sorgu görüntülerinde Tacikistan vatandaşı oldukları bildirilen sanıkların sorguları sırasında dövüldükleri görüldü. Sanıklardan birinin bilincinin neredeyse kapalı olduğu, bir diğerinin ise kulağının kesildiği bildirildi.

Sanıklar 22 Mayıs’taki duruşmaya kadar tutuklu kalacak. Mahkeme saldırıda yer almakla suçlanan beşinci bir zanlının da tutuklu kalmasına karar verdi.Saldırı zanlılarının sorgu görüntüleri

Zelenski: Hep aynı yöntemleri kullanıyorlar

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski

TIKLAYIN | Zelenski: Putin, Moskova’daki terör saldırısını Ukrayna’yla ilişkilendirmeye çalışıyor

Putin: Suçu kimin işlediğini biliyoruz, kimin yaptırdığını öğrenmek istiyoruz

Rusya Devlet Başkanı Putin de saldırıdan 3 gün sonra kritik açıklamalarda bulundu. Putin, “Moskova’daki saldırı bir terör eylemiydi. Bu eylem radikal İslamcılar tarafından yapıldı. Suçu kimin işlediğini biliyoruz. Şimdi bu suçu kimin yaptırdığını öğrenmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Putin bu saldırının bir “gözdağı eylemi” olduğunu ifade ederek, “Bizim ilgilendiğimiz şey, bu saldırının kime yaradığı. Moskova’daki saldırı, Kiev rejiminin Rusya’ya saldırılarının bir parçası” şeklinde konuştu.

26 Mart’ta bir açıklamada daha bulunan FSB Direktörü Bortnikov, Crocus City Hall konser salonunda yaşanan saldırının arkasında ABD, Britanya ve Ukrayna’nın olduğunu söyledi. 

TIKLAYIN | Putin: Saldırıyı kimin yaptığını biliyoruz; kimin yaptırdığını öğrenmek istiyoruz

Moskova saldırısının ardından, Moskova’nın kimi işaret ettiği tartışılırken bir yandan da salona saldırılan 4 IŞİD teröristinden ikisinin Türkiye bağlantıları gündeme oturdu.

Rusya devlet medyası RIA Novosti’nin paylaştığı sorgu videolarından birinde bir kişinin yerde yattığı, kolluk kuvveti mensubu olduğu düşünülen bir kişinin ise suratının kamerada görünmesi için onu saçından tuttuğu görüldü. Tutukluyu tutan kişi, “Türkiye’de ne yapıyordun?” diye sordu; tutuklu da “Orada (Türkiye’de) belgelerimin süresi doldu. Sınırı geçip buraya geldim” yanıtını verdi. Tutuklunun “süresi doldu” derken pasaportundan söz ediyor olabileceği düşünülüyor.

TIKLAYIN | Rusya devlet medyası, Moskova saldırısı şüphelilerinin sorgu anlarını paylaştı: “Türkiye’de ne yapıyordun?”

“Aynı otelde kalıp aynı uçakla Rusya’ya gittiler” iddiası

Gazeteci-yazar Murat Yetkin’in yetkinreport’ta yer alan “İşte Moskova terör eylemindeki IŞİD militanlarının Türkiye seyahatleri” başlıklı haberinde Tacikistan kökenli 4 IŞİD militanından Shamsidin Fariduni‘nin 20 Şubat 2024’te Moskova’dan havayoluyla İstanbul’a geldiğini ve 21 Şubat’ta Fatih’te bir otele yerleştiğini yazdı. Yetkin, güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde Fariduni’nin 23 Şubat’ta Mart’ta “Aksaray İstanbul” konumuyla Fatih’ten 8 fotoğrafı Instagram hesabında yayımladığını ve otelden 27 Şubat’ta ayrılarak 2 Mart’ta da yine İstanbul Havalimanı’ndan Rusya’ya döndüğünü yazdı. 

Yetkin yine saldırıda yer aldığı için tutuklanan bir diğer saldırgan olan Saidakram Rajabalizoda’nın da Fariduni’den bir ay kadar önce, 5 Ocak 2024’te İstanbul’a geldiğini ve aynı gün Fatih’te bir otele yerleştiğini yazdı. Rajabalizoda’nın kaldığı otel, daha sonra Faruduni’nin de kalacağı otel. Ancak Yetkin’in aktardığına göre Rajabalizoda, Fariduni’nin otele giriş yaptığı gün otelden ayrıldığı saptandı. Sonra o da Fariduni ile aynı uçakta 2 Mart’ta Moskova’ya döndü. 

TIKLAYIN | Moskova saldırısında yer alan IŞİD militanları İstanbul’da ne yaptı?

Üst düzey Türk yetkili, saldırganların Türkiye’deki günlerini detaylandırdı

The New York Times’a konuşan ve güvenlik protokolleri gereği ismini vermek istemeyen bir Türk yetkili, Moskova terör saldırısını düzenlemekle suçlanan iki kişinin saldırıdan haftalar önce İstanbul’da olduğunu doğrularken, Türkiye’de geçirdiği sürenin çok kısa olmasının burada radikalleşmediklerine işaret ettiğini ifade etti.

TIKLAYIN | Üst düzey Türk yetkili, Moskova saldırısı şüphelilerinin İstanbul’daki günlerini detaylandırdı

TIKLAYIN | Moskova saldırısı: Rusya, ABD’nin uyarısını görmezden mi geldi?

TIKLAYIN | Moskova saldırganı şüphelisi, şubat ayında Türkiye’den fotoğraflar paylaşmış

TIKLAYIN | Moskova saldırısını yaşayan S.Y., T24’e konuştu: “Ya hızlanıp buradan çıkacağız ya da burada öleceğiz” dedik

TIKLAYIN | Moskova saldırısı: Arkasında kim var, sonuçları ne olacak, adı geçen IŞİD-H grubunun Türkiye ile bağlantısı ne?

TIKLAYIN | Moskova saldırısında onlarca hayat kurtaran 15 yaşındaki çocuk: İslam Halilov

TIKLAYIN | Moskova saldırısı zanlısına sorgu sırasında cinsel organından elektrik verildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x